CNME nieuwsbrief
Inschrijven:
Uit: ‘Snuffel’, clubblad 2, 2010 van de Vereniging Behendige Huishond Maastricht
aan de Mergelweg in Maastricht/Jekerdal .
www.behendigehuishond.nl


De cursus die we nu net achter de rug hebben is wat mij betreft ieder jaar weer de plezierigste cursus van het jaar. De dagen worden steeds langer en trainen in daglicht stemt mij in ieder geval vrolijker dan trainen in winterse omstandigheden.
Eén nadeel kleeft er echter wel aan het trainen op ons veld, midden in het Jekerdal: ieder jaar hebben we te maken met ongenode gasten, de Juni-kever (amphimallon solstitiale). De Mei-kever is een bekende verschijning maar is helaas inmiddels zo zeldzaam geworden dat we die nog maar een enkele keer gespot hebben op ons veld. De Juni-kever echter, is ieder jaar massaal aanwezig.
Rond de klok van half tien duiken de eerste van deze anderhalve centimeter kleine kevertjes op en ze zijn instaat om zelfs de meest coole cursist van het veld te verdrijven. Juni-kevers bijten niet, ze brommen alleen maar. Sommigen vliegen zich vast in mensenharen, niet bij mij dus, en dat leidt tot voor de omstanders hilarische, voor het slachtoffer tot panische taferelen.
Menige training is afgebroken omdat het gedrag van de baas de hond van streek maakte.
Een uurtje later zijn onze ongenode vrienden plotseling weer verdwenen. Waar ze vandaan komen en waarnaar ze vervolgens weer verdwijnen…..ik weet het inmiddels. Ze verschansen zich in de loofbomen waar ze in grote getale rond om heen zwermen. Hun eitjes die uitgroeien tot larven (de zg. engerlingen) leggen ze 40 cm diep onder onze groene grasmat. Wilde zwijnen zijn daar verzot op maar gelukkig hebben we die beesten (nog) niet in het Jekerdal.

Een andere medegebruiker van het veld is Reintje de vos. Als de trainingen achter de rug zijn en er op het terras nog wat wordt nagepraat, komt meneer de vos uit de struiken en zoekt vervolgens het veld af naar verloren Frolicjes of stukjes kaas. Natuurlijk houdt hij de mensen op het terras net zo in de gaten als andersom.
De vleermuizen zijn altijd al vroeg in het jaar present en storten zich tussen de insecten die met duizenden rond de terreinverlichting zwermen.
Andere vaste bezoekers zijn fazanten, ganzen en eenden. Al deze bezoekers laten als dank regelmatig een vers poepje achter zo heeft menig hondenbezitter inmiddels al ervaren. Geen hond kan de verleiding weerstaan om even een koprol te maken om die lekkere geur in zijn eigen vel te smeren.

Het hele veld wordt omzoomd met bomen en struiken. Om ongenode tweebenige bezoekers te weren gebruiken we zoveel mogelijk snoeihout om daarmee ondoordringbare houtwallen te creëren. Deze houtwallen bieden weer bescherming aan kleine knaagdieren.

Zo zie je maar dat ook natuur en honden heel goed kunnen samengaan.
Behalve die kleine etters, die Juni-kevers, die zijn we liever kwijt dan rijk.

Jullie, cursisten, zien we graag weer gezond en uitgerust terug in september.

Prettige vakantie.

Peter Hermans, secretaris

CNME • Statensingel 138 • 6217 KH Maastricht • Tel: 043-3219941 • Fax: 043-3251707 • info@cnme.nl